بلاگ

در کدام مرکز برگزاری آزمون آیلتس امتحان بدهیم؟

پس از اینکه تصمیم زبان آموزان بسته به هدف آنان برای شرکت در آزمون آیلتس قطعی شود، با این سوال بسیار مهم روبه‌رو می‌شویم که آزمون را در کدام یک از مراکز برگزاری آیلتس موجود بگذرانیم؟ در این نوشتار سعی می‌کنم مهم‌ترین معیارهایی که یک مرکز آزمون باید از آن برخوردار باشد را برای علاقه‌مندان شرح دهم. به طور کلی مراکز برگزاری آزمون آیلتس را می‌توان براساس برخورداری از 5 معیار ارزیابی کرد؛ «داشتن مجوز از IDP»، «سابقه مرکز در برگزاری آزمون»، «پاسخگویی و به روز بودن مرکز»، «آدرس سرراست و دسترسی راحت»، « چگونگی زمان‌بندی برای آزمون اسپکینگ». در ادامه هر یک از این موارد را مورد بررسی قرار خواهم داد.

افراد درحال آزمون دادن در مراکز برگزاری آزمون آیلتس

جدول محتوا

داشتن مجوز از IDP

نخستین معیاری که مراکز برگزاری آزمون آیلتس باید از آن برخوردار باشند، داشتن مجوز از سازمان «برنامه بین المللی توسعه دانشگاه‎‌ها، دانشکده و مدارس استرالیا» (IDP) است. تنها آن دسته از موسسات اجازه برگزاری آزمون آیلتس را دارند که از IDP مجوز گرفته باشند و اصولاً تا کنون دیده نشده مرکزی بدون اخذ مجوز از این سازمان اقدام به برگزاری آزمون آیلتس کند. اما اشاره به موضوع مجوز دست‌کم از دو جهت حائز اهمیت است؛ اولاً برگزاری «آزمون آزمایشی ماک» نیازی به مجوز از IDP ندارد و لذا برخی از مراکز فاقد این مجوز نیز اقدام به برگزاری آن می‌کنند. از این رو پیشنهاد می‌کنم داوطلبان گرامی، حتی برای آزمون ماک نیز مراکز دارای مجوز رسمی را انتخاب کنند، زیرا معمولاً آزمون ماک در مراکز دارای مجوز رسمی از IDP شباهت بیشتری به آزمون اصلی دارد. دومین دلیل اهمیت این امر آن است که دیده شده برخی از مراکز برگزاری آیلتس ابتدا این مجوز را از IDP می‌گیرند، اما با گذشت مدتی (به دلایل مختلف) این مجوز تمدید نمی‌شود. ممکن است مراکز مذکور بدون تمدید مجوز خود همچنان به ارائه خدمات در این حوزه ادامه دهند و این وضعیت باعث خواهد شد داوطلب در ادامه مسیر خود دچار مشکل شود. بنابراین لازم است داوطلبان گرامی از تداوم ارتباط میان IDP و مرکز مورد نظر خود اطمینان حاصل کنند.

سابقه مرکز در برگزاری آزمون آیلتس

یکی دیگر از معیارهایی که می‌تواند در شناسایی مراکز موفق‌تر آزمون آیلتس به داوطلبان کمک کند، «سابقه آن مرکز در برگزاری آزمون آیلتس» است. اینکه یک مرکز بتواند ارتباط خود را با IDP حفظ کرده و در طول سال‌های متمادی برگزاری آزمون را ادامه دهد، خود معیار مهمی است که موفقیت و اعتبار آن مرکز را نشان می‌دهد. در این مورد پیشنهاد می‌کنم، داوطلبان عزیز پیش از ثبت نام از در آزمون یک مرکز مشخص، با چند نفر از افرادی که سابقه شرکت در آزمون‌های قبلی آن مرکز را دارند مشورت کند (با توجه به وضعیت امروز کشور پیدا کردن چنین افرادی بسیار ساده شده است) و نقاط قوت و ضعف آن مرکز و دیگر مراکز را پیدا کند. همچنین امروز چنین اطلاعاتی را می‌توان در صفحات مجازی فعال در زمینه آموزش زبان انگلیسی و آمادگی آیلتس، از جمله صفحات مدرسان پیدا کرد. ارزیابی و بررسی این مسائل به داوطلب کمک می‌کند مراکز قوی‌تر و ضعیف‌تر را در زمینه برگزاری آزمون آیلتس از هم تفکیک کرده و در مراکزی که فرایند آزمون با کیفیتی بهینه‌تر برگزار می‌شود آزمون دهد.

پاسخگویی و به روز بودن مرکز

این دو مولفه در نتیجه آزمون داوطلبان تأثیر مستقیم دارد؛ در واقع داوطلب از لحظه ای که اقدام به ثبت نام در آزمون می‌کند تا مراحل بعدی یعنی، شرکت در آزمون، دریافت مدارک و نیز ارسال آن برای دانشگاه‌ها و موسسات علمی خارجی با مراکز برگزاری آزمون آیلتس در ارتباط است و قطعاً در برخی از موارد نیازمند پشتیبانی مرکز می‌شود. از این رو پاسخگو بودن کادر مرکز از اهمیت زیادی برخوردار است. هر اندازه مرکزی در زمینه پاسخگویی ضعیف‌تر باشد، ممکن است داوطلب در روند آزمون با مشکلاتی روبه‌رو شود. از سوی دیگر امکانات الکترونیکی مرکز نیز برای داوطلبان از اهمیت زیادی برخوردار است؛ به‌ویژه کیفیت هدفون‌ها و پخش‌ کننده صدا بر نتیجه احتمالی که داوطلب خواهد گرفت تأثیر مستقیم دارد. درباره این موارد نیز به راحتی می‌توان براساس تجربیات شرکت کنندگان در آزمون‌های قبلی اطمینان حاصل کرد.

آدرس سرراست و دسترسی آسان به مرکز

آدرس مراکز برگزاری آزمون آیلتس هم یکی از معیارهای تاثیرگذار به حساب می‌‎آید و اگرچه نسبت به موارد قبلی از اهمیت کمتری برخوردار است، اما می‌تواند به صورت غیرمستقیم بر نتیجه داوطلبان موثر واقع شود. از آنجاکه میزان سهولت یا دشواری دسترسی به محل برگزاری آزمون بر مواردی نظیر «طولانی بودن مسیر»، «ترافیک شدید» و «خستگی احتمالی» داوطلبان تأثیر می‌گذارد، می‌تواند نتیجه نهایی را نیز تحت الشعاع خود قرار دهد. در برخی موارد دیده شده داوطلبان به دلیل نگرانی از مسیر طولانی و گرفتار شدن در ترافیک، دچار استرس شده و در حالیکه مهارت کافی برای نمرات بالاتری دارند، اما نهایتاً نمره پایین تری به دست آورده اند.

زمانبندی آزمون اسپیکینگ

برگزاری آزمون اسپیکینگ آیلتس نیز معمولاً از مواردی است که داوطلب را نیازمند برنامه‌ریزی مجزا می‌سازد؛ بدین معنا که برخی از مراکز برگزاری آزمون آیلتس، آزمون اسپیکینگ را در زمان و یا روز دیگری (قبل یا بعد از آزمون اصلی) برگزار می‌کنند. معمولاً در این دسته از مراکز، برای برگزاری آزمون اسپیکینگ دو نوع برنامه متفاوت ارائه می‌شود؛ برخی از مراکز، آزمون اسپیکینگ را در همان روز آزمون اصلی، اما چند ساعت قبل یا بعد از آن برگزار می‌کنند و دسته دوم مراکز، روز متفاوتی از آزمون اصلی را برای آزمون اسپیکینگ پیشنهاد می‌کنند و از داوطلب می‌خواهند زمان مورد نظر خود را انتخاب کند. معمولاً دیده شده داوطلبان در صورتی که بخواهند همان روز آزمون اصلی و با فاصله چند ساعت در آزمون اسپیکینگ هم شرکت کنند، به دلیل خستگی تا حدی دچار افت می‌شوند و مشخصاً پیشنهاد می‌شود داوطلبان با بیشترین میزان فاصله ممکن در دو بخش آزمون شرکت کنند. همانطور که گفته شد نحوه برگزاری آزمون‌های اصلی و اسپیکینگ در هر مرکز را می‌توانید از کادر آن مرکز سوال کنید.

مراکز رسمی آزمون آیلتس در تهران

آیلتس تهران

نشانی: تهران – خیابان فرمانیه غربی بین آقایی و آریا – بالای بانک پاسارگاد پلاک 118
شماره تماس: 02126459239 – 02122692833 – 02126658313

آدرس سایت:  www.ieltstehran.com

موسسه آموزش عالی عصر دین و دانش

نشاني: تهران، خیابان ولی عصر ، ضلع شمالی پارک ساعی،کوچه ساعی یکم، بن بست دانش،موسسه آموزش عالی عصر دین و دانش
شماره تماس: 02188644690 و 02188644691

آدرس سایت: www.ieltsadd.ir

موسسه فرهنگی و هنری ایرسافام

نشانی: تهران، خيابان دكتر شريعتي، بالاتر از پل صدر، انتهاي شهيد ميرزاپور(سهيل سابق)، قلندري شمالي، بن بست ساناز، پلاك 3 

شماره تماس:02175292

آدرس سایت: www.irsafam.com

موسسه آموزش عالی آزاد پروشات نوین

نشانی: تهران، بزرگراه شهید مدرس شمال، خیابان شهید دستگردی (ظفر)، پلاک ۲۱۵، برج های طلایی کیش، طبقه اول

تلفن: ۰۲۱۲۲۹۲۱۵۲۴ و ۰۲۱۲۲۹۲۱۵۳۲ و ۰۲۱۲۲۹۲۱۵۷۹

آدرس سایت: www.proshotportal.com