بلاگ

اشتباهات رایج در آزمون آیلتس


آزمون آیلتس (IELTS) یکی از مهمترین آزمون های زبان انگلیسی در جهان است و هر ساله تعداد زیادی داوطلب در سراسر جهان برای شرکت در این آزمون شرکت می کنند. با این حال، بسیاری از آزمون دهندگان هنگام شرکت در این آزمون  اشتباهاتی را مرتکب می‌شوند که می تواند تاثیرات منفی بر نتیجه نهایی آنها داشته باشد. 

در این مطلب، به بررسی برخی از رایج ترین اشتباهاتی که آزمون دهندگان هنگام شرکت در آزمون آیلتس مرتکب می شوند، پرداخته و نکاتی را برای جلوگیری از آن‌ها ذکر می‌کنیم.

تصویر پسری که با دو دست جلوی دهان خود را گرفته و در سمت راست تصویر عبارت "اشتباهات رایج در آزمون آیلتس" نوشته شده است

پیروی نکردن از دستورالعمل های سوال ها

بسیاری از شرکت کنندگان در آزمون نمره خود را از دست می دهند زیرا دستورالعمل ها را به درستی دنبال نمی کنند. مطمئن شوید که دستورالعمل ها را با دقت بخوانید و بفهمید که چه چیزی از شما خواسته می شود. مخصوصا در قسمت لیسنینگ، تعداد کلماتی که باید استفاده کنید مهم است. بنابراین، به محدودیت تعداد کلمه در سوال توجه کنید.

مدیریت زمان ضعیف

آزمون آیلتس زمان بندی شده است و بسیاری از آزمون دهندگان با مدیریت موثر زمان خود درگیر هستند. این مهم است که سوالات شبیه سازی شده آیلتس را قبل از آزمون تمرین کرده و مطمئن شوید که زمان کافی برای پاسخ دادن به همه سؤالات دارید. مخصوصا در مهارت ریدینگ آیلتس، خیلی از داوطلبین، زمان کم می آورند.

 

کمبود واژگان

آزمون آیلتس توانایی شما را در استفاده از طیف وسیعی از واژگان آزمایش می کند. قبل از امتحان حتماً تمرین کنید و لغات جدید یاد بگیرید. نمره وکب یا واژگان، در مهارت اسپیکینگ و رایتینگ تاثیر ۲۵ درصدی دارد. بنابراین، باید زمان زیادی برای یادگیری واژگان یا کالوکیشن های مهم در نظر بگیرید.

اشتباهات گرامری

گرامر جزء کلیدی آزمون آیلتس است. مطمئن شوید که مهارت های گرامر خود را تمرین کرده و قوانین و ساختارهای گرامر رایج را یاد بگیرید.همچنین، برای کسب نمره ۷ به بالا، اینکه داوطلب بتواند از تنوع ساختارهای گرامری استفاده کند، بسیار مهم و کلیدی می باشد که سبب موفقیت داوطلب در مهارت اسپیکینگ و رایتینگ آیلتس می شود.

 

املای نادرست

املای نادرست می تواند منجر به از دست دادن امتیاز در امتحان شود. مطمئن شوید که مهارت های املایی خود را تمرین کرده و املای خود را قبل از ارسال پاسخ ها دوباره بررسی کنید. مخصوصا در مهارت ریدینگ و لیسنینگ، در صورت داشتن غلط املایی، نمره سوال را از دست میدهید. همچنین، در آزمون رایتینگ با اینکه به صورت مستقیم بیان نشده که چقدر نمره برای غلط املایی در رایتینگ تسک یک یا دو کسر می شود، غلط املایی تاثیر منفی روی نمره رایتینگ شما بر روی مصحح می گذارد.

پاسخ ندادن به سوال ها

بسیاری از آزمون دهندگان به دلیل پاسخ ندادن به سوالی که پرسیده شد، امتیاز از دست می دهند. حتما سوال را با دقت بخوانید و مستقیما به آن پاسخ دهید.

 

تمرین نکردن کافی

وقتی نوبت به آزمون آیلتس می رسد، تمرین کلیدی است. حتما به طور منظم تمرین کنید و با قالب و ساختار امتحان آشنا شوید. مطالعه کتابهای متفاوت و تمرین کردن سری کتابهای کمبریج سبب می شود شما به اندازه کافی در شرایط آزمون خود را قرار داده و تمرین کنید.

تصویر دختری که یک دستش را به پیشانی خود زده و بر روی تصویر عبارت "روش‌های جلوگیری از اشتباهات رایج در آزمون آیلتس" نوشته شده است

نکاتی برای جلوگیری از اشتباهات رایج در آزمون آیلتس

  • قبل از پاسخ دادن به هر سوالی، دستورالعمل ها را به دقت بخوانید و درک کنید. همچنین در ده دقیقه پایانی آزمون لیسنینگ آیلتس به محدودیت تعداد لغات در سوال توجه کنید و دوباره چک کنید.
  • با تمرین تست های زمان بندی شده و ایجاد استراتژی برای هر بخش، زمان خود را به طور موثر و کارآمد مدیریت کنید. شرکت در ماک های آزمایشی و تست های شبیه سازی شده می تواند کمک بزرگی کند.
  • با خواندن انواع متون انگلیسی از جمله روزنامه، مجلات و کتاب، دایره لغات خود را تقویت کنید. فهرستی از کلمات جدید تهیه کنید و معانی و کاربرد آنها را یاد بگیرید.
  • قوانین و ساختارهای گرامری را مرور و تمرین کنید، به اشتباهات رایج توجه کنید و روی نقاط ضعف تمرکز کنید.
  • املای خود را دوباره چک کنید و مطمئن شوید که پاسخ های خود را واضح و خوانا نوشته اید.
  • همیشه مطمئن شوید که مستقیماً به سؤال پاسخ می دهید و تمام اطلاعات مربوطه را شامل می شود.
  • به طور منظم با آزمون های آزمایشی و مطالب منابع معتبر مانند وب سایت رسمی آیلتس تمرین کنید.
  • برای بهبود مهارت های خود و دریافت بازخورد شخصی، یک دوره آمادگی یا کار با یک معلم خصوصی را در نظر بگیرید.

به طور کلی، آمادگی کامل برای آزمون آیلتس و آگاهی از اشتباهات و خطاهای رایجی که شرکت کنندگان در آزمون مرتکب می شوند بسیار مهم است. با اجتناب از  اشتباهات رایج در آزمون آیلتس و تمرین منظم، می توانید شانس موفقیت خود را در امتحان تا حد قابل توجهی افزایش دهید.

 

 

تصحیح رایتینگ آیلتس تسک دو

برای تصحیح رایتینگ آیلتس و ارائه فهرستی از اشتباهات پر تکرار شما و توصیه‌هایی برای بهبود سطح نوشتار خود به لینک زیر مراجعه کنید.
تصحیح رایتینگ